ludvikafesten 2012.

Program
Program för Ludvikafesten 2012 uppdateras löpande på denna sida. Programmet är fortfarande preliminärt och ändringar kan förekomma.
Torsdag 28 Juni
16:00 Axels Tivoli Öppnar (Skandinaviens största ambulerande tivoli) Folkets Hus parkeringen
17:00 COOP delar ut glass m.m. (COOP hjälper till med barnprogrammet) Vid dansscenen
17:00 Trollkarlen John Lucas (Barnprogram) Dansscenen, Gågatan
17:30 Ansiktsmålning Dansscenen, Gågatan
19:00 In Bloom Stora scenen, Garvarns Torg
20:00 Zumbadans med instruktör (Värm upp innan dansen med ett Zumbapass!) Dansbanan
20:00 Panetoz (Med årets sommarplåga - Dansa Pausa) Stora scenen, Garvarns Torg
20:00 Dansbandet Highlights (Melodifestivalen 2010) Dansscenen, Gågatan
21:00 Time Machine (Sveriges bästa partyband) Stora tältet, Gågatan
23:00 Patrik Isaksson Stora scenen, Garvarns Torg
Fredag 29 Juni
12:00 Sommarmusikanterna Gågatan
14:30 Sommarmusikanterna Gågatan
16:00 Axels Tivoli Öppnar Folkets Hus parkeringen
17:00 Galaxa (Barnprogram) Dansscenen, Gågatan
18:00 Cruising (Samling vid Sockenstugeparken)
19:00 Mother of God Stora scenen, Garvarns Torg
20:00 Zumbadans med instruktör (Värm upp innan dansen med ett Zumbapass!) Dansbanan
20:00 Sleazy/DC (AC/DC tribute band) Stora scenen, Garvarns Torg
20:00 Dansbandet Mannerz (Dansbandskampen 2010) Dansscenen, Gågatan
21:00 Time Machine Stora tältet, Gågatan
21:30 Jocke Göransson (Underhåller i pauserna) Stora scenen, Garvarns Torg
22:00 Magnum Bonum (Nostalgi - Skateboard, Lover Boy, Digital panik m.fl.) Stora scenen, Garvarns Torg
23:55 Dynazty (Hårdrockarna från Melodifestivalen 2012) Stora scenen, Garvarns Torg
Lördag 30 Juni
11:00 Sommarmusikanterna Gågatan
12:00 Prova på Zumba med instruktör (Lär dej dansa Zumba!) Dansbanan
12:00 Axels Tivoli Öppnar Folkets Hus parkeringen
14:00 Sommarmusikanterna Gågatan
15:00 Zillah & Totte (Barnprogram) Stora scenen, Garvarns Torg
18:00 Disco Gallerian mot Folkets Hus
19:30 Kommun presenterar (Delar ut priser m.m.) Stora Scenen, Garvarns Torg
20:00 Zumbadans med instruktör (Värm upp innan dansen med ett Zumbapass!) Dansbanan
20:00 Kikki Danielsson Stora scenen, Garvarns Torg
21:00 Time Machine Stora tältet, Gågatan
21:00 Dansbandet King Edwards Dansscenen, Gågatan
21:30 Jocke Göransson (Underhåller i pauserna) Stora scenen, Garvarns Torg
22:00 Youngblood (Pojkbandet från Melodifestivalen 2012) Stora scenen, Garvarns Torg
23:00 BYZ Stora scenen, Garvarns Torg
23:55 Billy (Gyllene Tider tribute band) Stora scenen, Garvarns Torg


Inte vet jag om jag tycker det är så jääätte mycket bra i år alltså.. bättre med efterfesten tror jag :)
----
Följande artister är klara för Efterfesten 2012:
Loreen (lördag)
Da Buzz (lördag)
Harpo (fredag)
Ebba Gold (lördag)
Avon (fredag)



Men men de är sommar och folk ute så klart man ska ut och härja lite:)
Tack för att du tar dig tid
att kommentera mitt inlägg :)






»
»
»

Ladda ner en gratisdesign på www.designadinblogg.se/gratisdesign - allt om bloggdesign!